Oświetlenie minimalistyczne – lampy loftowe
W ostatnim czasie panuje moda na minimalizm w niemalże każdym aspekcie życia. Ogrom możliwości spowodował, że we wnętrzach szukamy przede wszystkim spokoju i ciszy. Gwarancją tego może być dobór odpowiednich dodatków, a także oświetlenia, które nie przytłoczy pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem są lampy loftowe, które są niezwykle stylowe i klimatyczne, a jednocześnie idealnie wpisują się we wspomniany trend.
Styl loftowy – czym się charakteryzuje?
Styl loftowy, zwany także industrialnym, narodził się w latach 50-tych w Stanach Zjednoczonych. Natomiast w latach 60. i 70., za sprawą artystów takich jak Andy Warhol, zyskał artystycznego szyku. Do Polski trafił dopiero na początku lat 90., a obecnie wykorzystywany jest nie tylko w pomieszczeniach pofabrycznych, kamienicach czy loftach, ale także zwykłych domach, mieszkaniach, jak również restauracjach i barach. Obecnie każdemu wnętrzu możemy bez problemu dodać odrobinę industrializmu za pomocą takich elementów wykończenia jak surowe ściany, wyeksponowane fragmenty instalacji, betonowe blaty, a przede wszystkim oświetlenie. Z pomocą przychodzą nam tutaj lampy loftowe.
Lampy loftowe – inspiracje
Designerzy prześcigają się w pomysłach na stylowe lampy loftowe – ostatnim hitem są te z żarówkami dekoracyjnymi (zwane żarówkami Edisona). Lampy te nawiązują do czasów, gdy stanowiska pracy w fabrykach oświetlane były samymi żarówkami zwisającymi na kablach. Takie minimalistyczne oświetlenie składa się przede wszystkim z prostej, surowej podstawy lub oprawki z kablem (często mosiężnej lub miedzianej) – efekt lampy tworzy natomiast sama żarówka. Przykładem są tutaj lampy wiszące ze szkła – lampy szklane kule, które pięknie eksponują dekoracyjną żarówkę. Wyjątkowo prezentują się także industrialne lampy stołowe i kinkiety z betonową podstawą.
Gdzie powiesić oprawkę z kablem?
Minimalistyczne oświetlenie industrialne to nie tylko popularne, ciężkie lampy loftowe, wieszane nad stołem lub blatem. Obecnie coraz częściej wybierane są oprawki z kablem – wówczas oprawka sama w sobie przyciąga uwagę. Oprawki z kablem często wykonane są z mosiądzu lub miedzi, zawieszone na dekoracyjnych, tekstylnych kablach w wielu kolorach do wyboru. Wyposażone są we wspomniane wcześniej żarówki Edisona. Bardzo często dekorację stanowi tutaj sam kabel, który jest długi (dłuższy niż w zwyczajnych lampach, często sięga nawet 4 metrów) i dekoracyjnie opleciony. Kable w takich oprawkach często zakończone są wtyczką. To nietuzinkowy pomysł np. na oświetlenie przy łóżku lub lustrze w łazience. Świetnie wyglądają również w rzędzie nad blatem lub barem w kuchni.